Група по Биоинформатика – Пловдив (BI SIG)

(асоциирана с BISC CIBI SIG в UC Berkeley)

Биоинформатиката е област от науката, която се занимава с прилагането на изчислителни методи за решаване на такива проблеми в биологията, като анализа, моделирането и откриването на биологични и медицински данни (например, генетични, proteomic-, клинични). Биоинформатиката е симбиоза от няколко научни области: различни биологични науки и молекулярна биология и по-специално, биохимия, медицина, фармация, агрономия, хранително-вкусова наука и технология, математика, физика, компютърни и информационни науки, инженеринг.

ДНК-а кодът съдържа основната информация за живите същества. Обаче, все още не е намерена подходяща интерпретация на голяма част от тази информация. Обемът на информацията произвеждан в биоинформатиката нараства експоненциално във времето и следователно са нужни мощни интелигентни методи, които да се справят с това огромно количество от информация.

За да се адресират тези проблеми група със специален интерес в биоинформатика е формирана към Техническия университет в град Пловдив. Тази група се занимава с прилагане на методите на изчислителния интелект към анализа, моделирането и откриването на знания в биоинформатиката и разработването на нови методи и системи за решаване на различни интересни проблеми в тази област. Методите на информатиката включват изкуствен интелект, невронни мрежи, размита логика, еволюционни алгоритми, методи за извличане на данни, статистически методи и хаос анализ, алгебрични методи и крайни автомати, както и комбинации от тях.

Интересите на групата по биоинформатика са фокусирани върху възможността да се използва богатството на новата информация и да се разработят нови техники и методология за интелигентен информационен анализ, обработка и откриване на знания в обкръжение, което е неточно, несигурно, комплексно и все още непознато в наши дни. Тези средства включват изчислителни методи за идентифициране на функционални елементи в комплексни геноми както и идентифициране на образци в големи множества от данни (например, microarray data). Програмата на групата също насърчава развитието на интелигентни механизми за търсене и заявки с дедуктивни възможности, които да могат да се използват съвместно от различни бази данни с цел да се улесни връщането на смислена информация от геномни бази данни и ДНК-а серии. Тези ресурси на биоинформатиката ще позволят ефективен достъп на научната общност до геномни данни, позволяващи нови типове анализи чрез компютърно моделиране и експериментално потвърждаване на комплексни геномнни мрежи, които обуславят причините за много човешки болести. Ние вярваме, че информацията и знанията извлечени чрез такива обширни системнни анализи използващи изчислителен интелект фундаментално ще променят нашия начин на живот.

Целта на групата по биоинформатика е да интегрира усилията на биолози и компютърни специалисти, висшисти и практикуващи, които се интересуват от постигане на напредък както в решаването на практически проблеми в биоинформатиката така и в усъвършенстването на съществуващите изчислителни техники.

Намерението на групата по биоинформатика е да организира семинари в Пловдив и други градове на България, на които да се дискутира както текущото състоянието и новите научни резултати в областта, така също и възможностите за съвместни проекти между университети и индустриални участници в България и чужбина.